Stworzenie własnej strony internetowej (część I)

przez admin
projektowanie strony internetowej włocławek

Jak wybrać domenę dla swojej strony firmowej? Jak wybrać hosting pod sklep internetowy? Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad tym od czego zacząć stworzenie własnej strony internetowej to zapraszam do lektury 🙂

Cześć,

świadcząc usługi dla moich klientów, zdałem sobie sprawę, że mogę ułatwić podjęcie niektórych decyzji jeszcze przed kontaktem ze mną. Chciałbym się z Wami podzielić wiedzą, która być może zaoszczędzi Wam zbędnych wydatków i nerwów. Zapraszam do przeczytania poradnika z którego dowiedzie się “z czym to się je”. Zyskacie też aktualną wiedzę na temat zakładania własnej strony internetowej!

Część I – Domena i Hosting

Wielu z Was poważnie myśli nad własną stroną internetową. Czy to sklep internetowy, blog czy strona firmowa – wszystkie te internetowe twory mają wspólny mianownik. Są to domena i hosting.

Na pewno słyszałeś te słowa jednak czy zdajesz sobie sprawę co one na prawdę oznaczają? Postaram się to wyjaśnić w przystępny sposób.

Domena

Jest to nazwa pod którą można odnaleźć wybraną witrynę w sieci, np. “stronyczajkowski.pl“. Domena składa się z nazwy strony i tak zwanej “końcówki” (w tym przypadku- .pl). Domeny internetowe rejestruje się u rejestratorów domen. Są to specjalne serwisy oferujące sprawdzenie, czy dana nazwa nie jest już przypadkiem zajęta. Po zarejestrowaniu się – umożliwiają rejestrację domeny. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty u rejestratora.

Domena mojej strony

Hosting

Najprościej rzecz ujmując jest to miejsce na dysku komputera podłączonego do sieci. Właścicielem takich komputerów są firmy hostingowe oferujące przechowywanie na nich plików stron internetowych. Dostawcy hostingu posiadają zainstalowane oprogramowanie pozwalające na zarządzanie, bazami danych, plikami, pocztą elektroniczną itp. Osobiście korzystam z hostingu webd ma on swoje plusy i minusy, które postaram się opisać w osobnym artykule.

Zarówno domeny jak i hostingi mają różne właściwości i parametry. Są to np. ilość dostępnego miejsca czy ilość i wielkość baz danych. Ich odpowiedni dobór zależy od tego do czego będą wykorzystane. Ja zajmuję się tym profesjonalnie, dzięki temu masz pewność, że nie przepłacasz za usługi. Masz też gwarancję, że parametry są odpowiednio dobrane do rozwiązań które dla Ciebie przygotuję. Jeśli natomiast chcesz dokonać wyboru samodzielnie to stworzenie własnej strony internetowej powinieneś zacząć od przygotowania kilku kwestii:

  • określenie użytkowników do których będzie kierowana strona ze względu na język którego używają oraz położenie geograficzne
  • wybór odpowiedniej nazwy dla Twojej nowej strony
  • określenie spodziewanej liczby użytkowników
  • wybór typu strony: blog, sklep internetowy, strona firmowa

Dlaczego są to ważne kwestie w tworzeniu własnej strony internetowej?

Na podstawie pochodzenia i preferencji językowych użytkowników, możesz się zdecydować na rejestrację domeny z końcówką .pl, .eu, .com lub innych. Wpłynie to korzystnie na odbiór strony przez użytkowników – będą świadomi że np. usługi które świadczysz dotyczą ich kraju. Dzięki końcówkom .org lub .com można z kolei określić rodzaj działalności.

Dobór nazwy strony to temat na osobny artykuł – musisz natomiast skupić się na tym aby nazwa kojarzyła się z Twoją firmą, bądź działalnością. Istotne jest też aby była krótka i zrozumiała w przekazie np. telefonicznym. Wybór jest prosty w przypadku nazwy własnej firmy, ogranicza to możliwość pomyłki z inną firmą.

Określenie spodziewanej liczby użytkowników również ma swoje plusy. Musisz wiedzieć, że dostawcy hostingów nakładają pewne ograniczenia na swoje usługo. Dotyczą one ruchu na stronie, oraz prędkości jej działania. Wstępne określenie obciążenia twojej strony będzie skutkować odpowiednim doborem parametrów hostingu bez zbędnych zmian taryf w trakcie jej działania lub co gorsza wyłączenia strony z powodu przekroczenia parametrów w wykupionym pakiecie.

Wstępny wybór typu strony pozwoli z kolei określić rozmiar bazy danych i jej typ (mySQL, mariaDB itd.). Pozwoli sprawdzić parametry takie jak dostępne wersje PHP serwera czy rodzaj oferowanych zabezpieczeń na hostingu. Dlaczego to takie ważne? Otóż może się okazać że sklep internetowy, który chcesz założyć jest nie możliwy do wdrożenia na wykupionym przez ciebie hostingu. Może również być utrudniona instalacja niektórych zabezpieczeń.

Dlaczego warto wybrać Strony Czajkowski do stworzenia własnej strony internetowej?

Decydując się na moje usługi masz pewność, że parametry będą odpowiadać wymaganiom strony, którą dla Ciebie stworzę i nie będzie problemu z użytkowaniem strony. Jeśli zdecydujesz się na usługę opieki nad stroną - będę również monitorował statystyki obciążenia serwerów. Dzięki temu w przypadku nieprzewidzianych wzrostów aktywności użytkowników, w porę zasugeruję odpowiednie działania zapewniające stały dostęp do Twojej strony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sklepów internetowych. Przekonaj się, że warto - sprawdź ofertę.

Jak widzisz stworzenie własnej strony internetowej zaczyna się dużo wcześniej niż pisanie kodu czy instalacja odpowiednieW tej części poradnika to już wszystko – w kolejnej części dowiecie się więcej na temat typów stron internetowych – czym się różnią, do jakich celów się nadają, oraz jakie wymagania powinny spełnić.

Pozdrawiam!

Dawid Czajkowski